1968 USA Outdoor Track and Field Championships

1968 USA Outdoor Track and Field Championships
DatesJune 19-21, August 14-18
Host citySacramento, California
Aurora, Colorado
United States
VenueHughes Stadium, Sacramento City College
Aurora Public School Stadium
1967
1969
Hughes Stadium

The 1968 USA Outdoor Track and Field Championships men's competition took place between June 19-21 at Hughes Stadium on the campus of Sacramento City College in Sacramento, California. The women's division held their championships separately almost two months later, combined with the Girls Track and Field Championships at Aurora Public School Stadium in Aurora, Colorado.[1] The 20K race walk took place in Long Beach, California on June 29.

The anticipation of the 1968 Summer Olympics affected the choice of Aurora due to the high altitude. The late August date because the entire track and field calendar shifted later due to the late October dates for the Olympics. Being an Olympic year, all races were run in meters.

It was at this meet, on the evening of June 20, 1968, when three men, Jim Hines, Ronnie Ray Smith and Charlie Greene, bettered the (hand timed) world record in the 100 metres (and several others were very close), is famous amongst track and field historians as the "Night of Speed."[2][3] Hand timing was the official timing system for track and field worldwide for another 9 years. During that time, the record was equalled a further 11 times by six additional individuals but was never beaten.

Results

Men track events

Event Gold Silver Bronze
100 meters Charles Greene 10.0w Jim Hines 10.0w Lennox Miller
 Jamaica
Roger Bambuck
 France
Ronnie Ray Smith
10.1w

Semi-finals

Semi-final 1 (Wind +0.8 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Jim Hines  United States 9.9 (10.03) WR
2 Ronnie Ray Smith  United States 9.9 (10.14) WR
3 Mel Pender  United States 10.0 =existing WR
4 Larry Questad  United States 10.0 =existing WR
6 Kirk Clayton  United States 10.0 =existing WR
6 Ernie Provost  United States 10.0 =existing WR

Semi-final 2 (Wind +0.9 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Charlie Greene  United States 9.9 (10.10) WR
2 Lennox Miller  Jamaica 10.0 =existing WR
3 Roger Bambuck  France 10.0 =existing WR

Heats

Heat 1 (Wind +2.8 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Jim Hines  United States 9.8w
2 Ronnie Ray Smith  United States 10.0w

Heat 2 (Wind +2.8 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Mel Pender  United States 10.0w

Heat 3 (Wind +2.7 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Lennox Miller  Jamaica 10.0w
2 Bill Gaines  United States 10.0w

Heat 4 (Wind +2.0 mps)

Rank Name Nationality Time Notes
1 Charlie Greene  United States 10.0 =WR
2 Roger Bambuck  France 10.0 =WR
Event Gold Silver Bronze
200 meters Tommie Smith 20.3 CR John Carlos 20.4 Ronnie Ray Smith 20.6
400 meters Lee Evans 45.0 CR Vince Matthews 45.0 CR Wayne Collett 45.4
800 meters Wade Bell 1:45.5 CR Mark Winzenried 1:46.5 Byron Dyce  Jamaica
John Perry
1:46.5
1:46.6
1500 meters John Mason 3:43.1 Roscoe Divine 3:43.4 Brian Kivlan 3:44.0
5000 meters Bob Day 13:50.4 CR Bob Finlay  Canada
Larry Wieczorek
13:53.4
13:56.0
Van Nelson 13:56.8
10,000 meters Tracy Smith 28:47.0 CR Bill Clark 28:56.6 Van Nelson 28:57.6
110 meters hurdles Earl McCullouch 13.64 Tommy Lee White 13.68 Mike Butler 13.80
400 meters hurdles Ron Whitney 49.6 CR Gary Knoke  Australia
Russ Rogers
49.8
50.3
Andy Bell 50.3
3000 meters steeplechase George Young 8:30.6 NR Bob Price 8:35.4 Conrad Nightingale 8:38.4
3000 meters racewalk Don DeNoon 12:37.9 Ron Laird 12:40.6 Larry Young 12:49.4
20 kilometres race walk Ron Laird 1:33:00.0 Larry Young 1:33:05.2 Don DeNoon 1:33:24.4

Men field events

Event Gold Silver Bronze
High Jump Ed Hanks 2.11 m (6 ft 11 in) Otis Burrell 2.11 m (6 ft 11 in) Lew Hoyt 2.11 m (6 ft 11 in)
Pole vault Dick Railsback 5.19 m (17 ft 14 in) Jonathan Vaughn 5.08 m (16 ft 8 in) Casey Carrigan 5.08 m (16 ft 8 in)
Long jump Bob Beamon 8.33 m (27 ft 3+34 in) CR Ralph Boston 8.12 m (26 ft 7+12 in) Charles Mays 7.91 m (25 ft 11+14 in)
Triple jump Art Walker 16.39 m (53 ft 9+14 in) CR Dave Smith 16.24 m (53 ft 3+14 in) Charles Craig 16.19 m (53 ft 1+14 in)
Shot put Randy Matson 20.55 m (67 ft 5 in) CR Dave Maggard 19.92 m (65 ft 4+14 in) George Woods 19.56 m (64 ft 2 in)
Discus Throw Jay Silvester 62.10 m (203 ft 8 in) Al Oerter 59.28 m (194 ft 5 in) Tim Vollmer 56.89 m (186 ft 7 in)
Hammer Throw Ed Burke 66.14 m (216 ft 11 in) George Frenn 65.50 m (214 ft 10 in) Hal Connolly 65.25 m (214 ft 0 in)
Javelin Throw Frank Covelli 82.14 m (269 ft 5 in) Gary Stenlund 79.93 m (262 ft 2 in) Mark Murro 77.49 m (254 ft 2 in)
Decathlon Bill Toomey 8037 John Warkentin 7370 Dick Emberger 7263

Women track events

Event Gold Silver Bronze
100 meters Margaret Bailes 11.1 Wyomia Tyus 11.3 Chi Cheng
 Taiwan
Mildrette Netter
11.3

11.4
200 meters Wyomia Tyus 23.5 Margaret Bailes 23.7 Mildrette Netter 24.1
400 meters Jarvis Scott 52.9 Louise Drinkwater 54.6 Gail Fitzgerald 54.6
800 meters Doris Brown 2:05.1 Madeline Manning 2:07.6 Francie Kraker 2:07.8
1500 meters Jane Hill 4:46.5 Maureen Dickson 4:47.3 Judy Oliver 4:49.3
80 meters hurdles Mamie Rallins 10.6 Chi Cheng
 Taiwan
Patty Van Wolvelaere
10.7

11.0
Judy Dyer 11.2

Women field events

Event Gold Silver Bronze
High jump Theresa Thresher 1.67 m (5 ft 5+12 in) Eleanor Montgomery 1.67 m (5 ft 5+12 in) Sharon Callahan 1.67 m (5 ft 5+12 in)
Long jump Willye White 6.38 m (20 ft 11 in) Martha Watson 6.25 m (20 ft 6 in) Chi Cheng
 Taiwan
Barbara Brown
6.08 m (19 ft 11+14 in)

5.90 m (19 ft 4+14 in)
Shot put Maren Seidler 15.33 m (50 ft 3+12 in) Lynn Graham 14.32 m (46 ft 11+34 in) Carmelita Capilla 14.06 m (46 ft 1+12 in)
Discus Throw Olga Connolly 52.07 m (170 ft 10 in) Carol Moseke 49.02 m (160 ft 9 in) Nancy Norberg 48.39 m (158 ft 9 in)
Javelin Throw Barbara Friedrich 54.51 m (178 ft 10 in) RaNae Bair 50.65 m (166 ft 2 in) Louise Gerrish 49.27 m (161 ft 7 in)
Pentathlon Chi Cheng
 Taiwan
Patricia Daniels-Winslow
4823

4481
Barbara Emerson 4327 Jan Glotzer 4319

See also

References