United States at the 2020 Summer Olympics

United States at the
2020 Summer Olympics
Flag of the United States.svg
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic & Paralympic Committee
Websitewww.teamusa.org
in Tokyo, Japan
July 23, 2021 (2021-07-23) – August 8, 2021 (2021-08-08)
Competitors613 (285 men and 330 women) in 35 sports
Flag bearers (opening)Eddy Alvarez
Sue Bird
Flag bearer (closing)Kara Winger
Medals
Ranked 1st
Gold
39
Silver
41
Bronze
33
Total
113
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The United States, represented by the United States Olympic & Paralympic Committee (USOPC), competed at the 2020 Summer Olympics in Tokyo. Originally scheduled to take place in the summer of 2020, the Games were postponed to July 23 to August 8, 2021, due to the COVID-19 pandemic.[1] U.S. athletes have appeared in every Summer Olympics of the modern era, with the exception of the 1980 Summer Olympics in Moscow, which the U.S. boycotted. The opening ceremony flag-bearers for the United States were baseball player Eddy Alvarez and basketball player Sue Bird.[2] Javelin thrower Kara Winger was the flag-bearer for the closing ceremony.[3]

The country finished the Games with 113 medals, the most amongst all nations: 39 gold, 41 silver, and 33 bronze. These individual totals were each the highest of the Games, after a final-day tally of three gold medals (women's basketball, women's omnium, and women's volleyball) surpassed China's total of 38 golds.[4] This was the third consecutive Summer Olympics that the U.S. was the medal table leader. Overall, the medal total was slightly lower than five years prior in Rio de Janeiro, where the United States won 46 gold and 121 total medals.

As Los Angeles will be the host city of the 2028 Summer Olympics, the United States, along with France, which is hosting the 2024 Summer Olympics in Paris, marched in the opening ceremony just before the host nation Japan.

Medalists

The following U.S. competitors won medals at the games. In the discipline sections below, the medalists' names are bolded.

a Athletes who participated in the heats only.

Competitors

The following is the list of number of competitors in the Games, including game-eligible alternates in team sports.

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Artistic swimming 2 2
Athletics 63 65 128
Badminton 3 1 4
Baseball 24 24
Basketball 12 16 28
Boxing 5 5 10
Canoeing 2 2 4
Cycling 9 18 27
Diving 5 6 11
Equestrian 5 4 9
Fencing 9 9 18
Football (soccer) 0 18 18
Golf 4 4 8
Gymnastics 6 14 20
Judo 1 3 4
Karate 3 1 4
Modern pentathlon 1 1 2
Rowing 13 24 37
Rugby sevens 12 12 24
Sailing 6 7 13
Shooting 11 9 20
Skateboarding 6 6 12
Softball 15 15
Sport climbing 2 2 4
Surfing 2 2 4
Swimming 25 28 53
Table tennis 3 3 6
Tennis 6 6 12
Taekwondo 0 2 2
Triathlon 2 3 5
Volleyball 16 16 32
Water polo 13 13 26
Weightlifting 4 4 8
Wrestling 9 6 15
Total 285 330 615

Archery

One U.S. archer qualified for the men's individual recurve by reaching the quarterfinal stage and obtaining one of the four available spots at the 2019 World Archery Championships in 's-Hertogenbosch, Netherlands.[5] Another U.S. archer secured a spot in the women's individual recurve by winning the mixed team title at the 2019 Pan American Games in Lima, Peru.[6] The athletes were selected after the Olympic Trials.[7] Four more U.S. archers were named to the roster for Tokyo 2020 after successfully winning their places in the men's and women's team recurve at the 2021 Final Qualification Tournament in Paris, France.[8]

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brady Ellison Individual 682 2  Vaziri (IRI)
W 6–0
 Jadhav (IND)
W 6–0
 Wukie (USA)
W 7–3
 Gazoz (TUR)
L 3–7
Did not advance
Jack Williams 656 29  Plihon (FRA)
L 4–6
Did not advance
Jacob Wukie 649 47  Aguilar (CHI)
W 7–1
 Salsabilla (INA)
W 6–5
 Ellison (USA)
L 3–7
Did not advance
Brady Ellison
Jack Williams
Jacob Wukie
Team 1987 5  France (FRA)
W 6–0
 Japan (JPN)
L 1–5
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mackenzie Brown Individual 668 5  Schwarz (GER)
W 6–2
 Long Xq (CHN)
W 6–0
 Lin C-e (TPE)
W 6–2
 Valencia (MEX)
W 6–5
 An S (KOR)
L 5–6
 Boari (ITA)
L 1–7
4
Casey Kaufhold 653 17  de Velasco (ESP)
W 7–3
 Hayakawa (JPN)
L 2–6
Did not advance
Jennifer Mucino-Fernandez 649 24  Pavlova (UKR)
W 6–4
 Kumari (IND)
L 4–6
Did not advance
Mackenzie Brown
Casey Kaufhold
Jennifer Mucino-Fernandez
Team 1970 3 Bye  ROC
L 0–6
Did not advance
Mixed
Athlete Event Ranking round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mackenzie Brown
Brady Ellison
Team 1350 2  Indonesia (INA)
L 4–5
Did not advance

Artistic swimming

The United States fielded a squad of two artistic swimmers to compete in the women's duet event, by finishing fifth at the 2021 FINA Olympic Qualification Tournament in Barcelona, Spain.[9]

Athlete Event Free routine (preliminary) Technical routine Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Anita Alvarez
Lindi Schroeder
Duet 86.5333 13 86.1960 172.7293 13 Did not advance

Athletics (track and field)

U.S. athletes achieved the entry standards, either by qualifying time or by world ranking, in the following track and field events (up to a maximum of 3 athletes in each event).[10][11] The team was selected based on the results of the 2020 United States Olympic Trials (June 18 to 27, 2021) held in Eugene, Oregon.[12][13]

Six marathon runners (three per gender) were the first set of U.S. track and field athletes selected for the Games by virtue of their top three finish at the Olympic Team Trials in Atlanta, Georgia on February 29, 2020.[14][15]

Following the completion of the Olympic Trials, 128 athletes (63 men and 65 women) were named to the U.S. track and field team for the Games, with sprinter and multiple medalist Allyson Felix and marathon runner Abdihakem Abdirahman, the oldest US Olympic runner in history (aged 47), competing at their fifth Olympics and another sprinter Erriyon Knighton establishing himself as the youngest (aged 17) in nearly six decades. Apart from Felix and Knighton, the U.S. team also featured three Olympic champions from Rio 2016, namely middle-distance runner Matthew Centrowitz, Jr. (men's 1500 m), hurdler Dalilah Muhammad, and shot put world record holder Ryan Crouser.[16][17]

The fastest American woman in the 100 meters dash Sha'Carri Richardson missed the Olympics due to a positive test for marijuana, two-time pole vault world champion Sam Kendricks was out with COVID-19, 2016 110m hurdles gold medalist Brianna Rollins-McNeal was suspended for missed drug tests, and two-time defending gold medalist and 2019 world champion in triple jump Christian Taylor was out due to injury.[18] The U.S. lost some races where it either had world champions and world record holders competing. Those included 100m specialist Trayvon Bromell, owning the fastest time in 100 meters in 2021,[19] who was eliminated in the semifinals, 2019 world champion Noah Lyles who finished third in the 200 meters, and 2019 world champion and world record holder Grant Holloway who won silver in the 100m hurdles.[20]

Overall, the U.S. topped the medal table in track and field events with 7 gold medals, 12 silver medals, 7 bronze medals, and 26 total medals. Sydney McLaughlin and Athing Mu both won two gold medals to lead the U.S. track and field athletes. McLaughlin won the gold medal in the 400 m hurdles with a world record time.

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • qR = Qualified to the next round by referee judgement
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Track & road events
Men
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ronnie Baker 100 m Bye 10.03 1 Q 9.83 2 Q 9.95 5
Trayvon Bromell Bye 10.05 4 q 10.00 3 Did not advance
Fred Kerley Bye 9.97 2 Q 9.96 1 Q 9.84 2nd place, silver medalist(s)
Kenny Bednarek 200 m 20.01 1 Q 19.83 2 Q 19.68 2nd place, silver medalist(s)
Erriyon Knighton 20.55 1 Q 20.02 1 Q 19.93 4
Noah Lyles 20.18 1 Q 19.99 3 q 19.74 3rd place, bronze medalist(s)
Michael Cherry 400 m 44.82 1 Q 44.44 1 Q 44.21 4
Michael Norman 45.35 2 Q 44.52 2 Q 44.31 5
Randolph Ross 45.67 4 Did not advance
Bryce Hoppel 800 m 1:45.64 3 Q 1:44.91 5 Did not advance
Isaiah Jewett 1:45.07 5 q 2:38.12 7 Did not advance
Clayton Murphy 1:45.53 1 Q 1:44.18 2 Q 1:46.53 9
Matthew Centrowitz Jr. 1500 m 3:51.12 2 Q 3:33.69 9 Did not advance
Cole Hocker 3:36.16 4 Q 3:33.87 2 Q 3:31.40 6
Yared Nuguse DNS Did not advance
Paul Chelimo 5000 m 13:30.15 2 Q 12:59.05 3rd place, bronze medalist(s)
Grant Fisher 13:31.80 8 13:08.40 9
Woody Kincaid 13:39.04 3 Q 13:17.20 14
Grant Fisher 10000 m 27:46.39 5
Woody Kincaid 28:11.01 15
Joe Klecker 28:14.18 16
Devon Allen 110 m hurdles 13.21 1 Q 13.18 1 Q 13.14 4
Grant Holloway 13.02 1 Q 13.13 1 Q 13.09 2nd place, silver medalist(s)
Daniel Roberts 13.41 2 Q 13.33 5 Did not advance
Rai Benjamin 400 m hurdles 48.60 1 Q 47.37 2 Q 46.17 AM 2nd place, silver medalist(s)
David Kendziera 49.23 4 Q 48.67 3 Did not advance
Kenny Selmon 48.61 2 Q 48.58 4 Did not advance
Hillary Bor 3000 m steeplechase 8:19.80 6 Did not advance
Mason Ferlic 8:20.23 8 Did not advance
Benard Keter 8:17.31 6 q 8:22.12 11
Ronnie Baker
Trayvon Bromell
Cravon Gillespie
Fred Kerley
4 × 100 m relay 38.10 6 Did not advance
Rai Benjamin
Michael Cherry
Bryce Deadmon
Michael Norman
Vernon Norwood[a]
Randolph Ross[a]
Trevor Stewart[a]
4 × 400 m relay 2:57.77 1 Q 2:55.70 1st place, gold medalist(s)
Abdihakem Abdirahman Marathon 2:18:27 41
Jacob Riley 2:16:26 29
Galen Rupp 2:11:41 8
Nick Christie 20 km walk 1:34:37 50
Women
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Teahna Daniels 100 m Bye 11.04 1 Q 10.98 3 q 11.02 7
Javianne Oliver Bye 11.15 2 Q 11.08 5 Did not advance
Jenna Prandini Bye 11.11 3 Q 11.11 4 Did not advance
Anavia Battle 200 m 22.54 2 Q 23.02 6 Did not advance
Jenna Prandini 22.56 1 Q 22.57 5 Did not advance
Gabrielle Thomas 22.20 2 Q 22.01 3 q 21.87 3rd place, bronze medalist(s)
Allyson Felix 400 m 50.84 1 Q 49.89 2 Q 49.46 3rd place, bronze medalist(s)
Quanera Hayes 51.07 2 Q 49.81 3 q 50.88 7
Wadeline Jonathas 50.93 2 Q 50.51 4 Did not advance
Athing Mu 800 m 2:01.10 1 Q 1:58.07 1 Q 1:55.21 NR 1st place, gold medalist(s)
Raevyn Rogers 2:01.42 1 Q 1:59.28 3 q 1:56.81 3rd place, bronze medalist(s)
Ajeé Wilson 2:00.02 2 Q 2:00.79 4 Did not advance
Heather MacLean 1500 m 4:02.40 5 Q 4:05.33 12 Did not advance
Cory McGee 4:05.15 8 q 4:10.39 11 qR 4:05.50 12
Elle Purrier St. Pierre 4:05.34 3 Q 4:01.00 6 q 4:01.75 10
Elise Cranny 5000 m 14:56.14 4 Q 14:55.98 13
Rachel Schneider 15:00.07 7 Did not advance
Karissa Schweizer 14:51.34 7 q 14:55.80 11
Alicia Monson 10000 m 31:21.36 13
Karissa Schweizer 31:19.96 12
Emily Sisson 31:09.58 10
Christina Clemons 100 m hurdles 12.91 2 Q 12.76 4 Did not advance
Gabbi Cunningham 12.83 3 Q 12.67 4 q 13.01 7
Kendra Harrison 12.74 1 Q 12.51 2 Q 12.52 2nd place, silver medalist(s)
Anna Cockrell 400 m hurdles 55.37 3 Q 54.17 2 Q 54.19 7
Sydney McLaughlin 54.65 1 Q 53.03 1 Q 51.46 WR 1st place, gold medalist(s)
Dalilah Muhammad 53.97 1 Q 53.30 1 Q 51.58 2nd place, silver medalist(s)
Emma Coburn 3000 m steeplechase 9:16.91 3 Q DSQ
Valerie Constien 9:24.31 4 q 9:31.61 12
Courtney Frerichs 9:19.34 1 Q 9:04.79 2nd place, silver medalist(s)
Teahna Daniels
English Gardner[a]
Aleia Hobbs[a]
Javianne Oliver
Jenna Prandini
Gabrielle Thomas
4 × 100 m relay 41.90 2 Q 41.45 2nd place, silver medalist(s)
Kendall Ellis[a]
Allyson Felix
Lynna Irby[a]
Wadeline Jonathas[a]
Sydney McLaughlin
Athing Mu
Dalilah Muhammad
Kaylin Whitney[a]
4 × 400 m relay 3:20.86 1 Q 3:16.85 1st place, gold medalist(s)
Sally Kipyego Marathon 2:32.53 17
Molly Seidel 2:27.46 3rd place, bronze medalist(s)
Aliphine Tuliamuk DNF
Robyn Stevens 20 km walk 1:37:42 33
Mixed
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Bryce Deadmon[a]
Kendall Ellis
Elija Godwin[a]
Lynna Irby[a]
Taylor Manson[a]
Vernon Norwood
Trevor Stewart
Kaylin Whitney
4 × 400 m relay 3:11.39 1 Q 3:10.22 3rd place, bronze medalist(s)

a Athletes who participated in the heats only.

Field events
Men
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Marquis Dendy Long jump 7.85 19 Did not advance
JuVaughn Harrison 8.13 5 q 8.15 5
Steffin McCarter 7.92 15 Did not advance
Chris Benard Triple jump 16.59 18 Did not advance
Will Claye 16.91 8 q 17.44 4
Donald Scott 17.01 6 q 17.18 7
JuVaughn Harrison High jump 2.28 =4 q 2.33 7
Shelby McEwen 2.28 8 q 2.27 12
Darryl Sullivan 2.17 =30 Did not advance
KC Lightfoot Pole vault 5.75 =3 q 5.80 =4
Matt Ludwig 5.50 =19 Did not advance
Chris Nilsen 5.75 =1 q 5.97 2nd place, silver medalist(s)
Ryan Crouser Shot put 22.05 1 Q 23.30 OR 1st place, gold medalist(s)
Joe Kovacs 20.93 11 q 22.65 2nd place, silver medalist(s)
Payton Otterdahl 20.90 12 q 20.32 10
Mason Finley Discus throw 60.34 23 Did not advance
Reggie Jagers 61.47 19 Did not advance
Sam Mattis 63.74 8 q 63.88 8
Michael Shuey Javelin throw NM Did not advance
Curtis Thompson 78.20 21 Did not advance
Daniel Haugh Hammer throw 75.73 12 q 76.22 11
Rudy Winkler 78.81 2 Q 77.08 7
Alex Young 75.09 16 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Quanesha Burks Long jump 6.56 13 Did not advance
Tara Davis 6.85 4 Q 6.84 6
Brittney Reese 6.86 3 Q 6.97 2nd place, silver medalist(s)
Tori Franklin Triple jump 13.68 25 Did not advance
Jasmine Moore 13.76 23 Did not advance
Keturah Orji 14.26 11 q 14.59 7
Tynita Butts-Thompson High jump 1.82 31 Did not advance
Vashti Cunningham 1.95 =9 Q 1.96 =6
Rachel McCoy 1.86 =25 Did not advance
Morgann LeLeux Pole vault 4.55 =13 q NM
Sandi Morris 4.40 =16 Did not advance
Katie Nageotte 4.55 =1 q 4.90 1st place, gold medalist(s)
Adelaide Aquilla Shot put 17.68 19 Did not advance
Jessica Ramsey 18.75 9 q NM
Raven Saunders 19.22 3 Q 19.79 2nd place, silver medalist(s)
Valarie Allman Discus throw 66.42 1 Q 68.98 1st place, gold medalist(s)
Kelsey Card 56.04 28 Did not advance
Rachel Dincoff 56.22 27 Did not advance
Ariana Ince Javelin throw 54.98 27 Did not advance
Maggie Malone 63.07 2 Q 59.82 10
Kara Winger 59.71 17 Did not advance
Brooke Andersen Hammer throw 74.00 3 Q 72.16 10
Gwen Berry 73.19 7 q 71.35 11
DeAnna Price 72.55 9 q 73.09 8
Combined events – Men's decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Total Rank
Steve Bastien Result 10.69 7.39 14.40 2.05 47.64 14.42 40.77 4.60 58.21 4:26.95 8236 10
Points 931 908 753 850 927 921 680 790 711 765
Garrett Scantling Result 10.67 7.30 15.59 1.99 48.25 14.03 45.46 5.10 69.10 4:35.54 8611 4
Points 935 886 826 794 897 971 776 941 876 709
Zach Ziemek Result 10.55 7.20 14.99 2.05 49.06 14.51 44.87 5.30 60.44 4:38.38 8435 6
Points 963 862 789 850 858 910 764 1004 744 691
Combined events – Women's heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Total Rank
Erica Bougard Result 13.14 1.86 12.69 24.08 6.06 46.60 2:15.92 6379 9
Points 1103 1054 707 973 868 794 880
Annie Kunz Result 13.49 1.80 15.15 24.12 6.32 42.77 2:15.93 6420 6
Points 1052 978 871 969 949 721 880
Kendell Williams Result 12.97 1.80 12.41 24.00 6.57 48.78 2:16.91 6508 5
Points 1129 978 688 981 1030 836 866

Badminton

The United States entered four badminton players into the Olympic tournament. Beiwen Zhang was selected among the top 40 individual shuttlers to compete in the women's singles based on the BWF World Race to Tokyo Rankings.[21] On the men's side, Timothy Lam and Chew brothers Phillip and Ryan received an invitation from the Badminton World Federation to play in the singles and doubles events, respectively, as the next highest-ranked shuttler or pair outside of direct qualifying position.[22] The team was supported at the Olympic Games by coach Ding Chao and team leader Alistair Casey.[21][22]

Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Timothy Lam Men's singles  Momota (JPN)
L (12–21, 9–21)
 Heo K-h (KOR)
L (10–21, 15–21)
3 Did not advance
Phillip Chew
Ryan Chew
Men's doubles  Li Jh /
Liu Yc (CHN)
L (9–21, 17–21)
 Kamura /
Sonoda (JPN)
L (11–21, 3–21)
 Lamsfuß /
Seidel (GER)
L (10–21, 16–21)
4 Did not advance
Beiwen Zhang Women's singles  Ulitina (UKR)
W (21–12, 21–7)
 Silva (BRA)
W (21–9, 21–10)
1 Q  He Bj (CHN)
L (21–14, 7–9 RET)
Did not advance

Baseball

The U.S. baseball team qualified for the Olympics by winning the Americas qualifying event.[23]

Summary
Team Event Group stage Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
United States men's Men's tournament  Israel
W 8–1
 South Korea
W 4–2
1 Q Bye  Japan
L 6–7 (F/10)
 Dominican Republic
W 3–1
 South Korea
W 7–2
 Japan
L 0–2
2nd place, silver medalist(s)
Team roster
  • Men's team event – 1 team of 24 players
Baseball at the 2020 Summer Olympics United States roster
Players Coaches
Pitchers
Catchers

Infielders

Outfielders

Manager

Coaches


Group play
Pos Team Pld W L RF RA RD PCT GB Qualification
1  United States 2 2 0 12 3 +9 1.000 Round 2
2  South Korea 2 1 1 8 9 −1 .500 1 Round 1 game #2
3  Israel 2 0 2 6 14 −8 .000 2 Round 1 game #1
Source: TOCOG and WBSC
30 July 19:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 0 3 0 0 1 2 1 1 8 11 0
 Israel 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 7 2
WP: Joe Ryan (1–0)   LP: Joey Wagman (0–1)
Home runs:
USA: Tyler Austin (1)
ISR: Danny Valencia (1)
Boxscore
31 July 19:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 South Korea 1 0 0 0 0 0 0 0 1 2 5 0
 United States 0 0 0 2 2 0 0 0 X 4 6 0
WP: Nick Martinez (1–0)   LP: Ko Young-pyo (0–1)   Sv: David Robertson (1)
Home runs:
KOR: None
USA: Triston Casas (1), Nick Allen (1)
Boxscore
Round 2
2 August 19:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 R H E
 United States 0 0 0 3 3 0 0 0 0 0 6 12 2
 Japan (10) 0 0 2 1 2 0 0 0 1 1 7 12 0
WP: Ryoji Kuribayashi (2–0)   LP: Edwin Jackson (0–1)
Home runs:
USA: Triston Casas (2)
JPN: Seiya Suzuki (1)
Boxscore
Round 2 repechage
4 August 12:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Dominican Republic 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 5 0
 United States 2 0 0 0 1 0 0 0 X 3 3 3
WP: Scott Kazmir (1–0)   LP: Denyi Reyes (0–1)   Sv: David Robertson (2)
Home runs:
DOM: Charlie Valerio (1)
USA: Triston Casas (3), Tyler Austin (2)
Boxscore
Semifinal
5 August 19:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 South Korea 0 0 0 0 1 0 1 0 0 2 7 0
 United States 0 1 0 1 0 5 0 0 X 7 9 1
WP: Ryder Ryan (1–0)   LP: Lee Eui-lee (0–1)
Home runs:
KOR: None
USA: Jamie Westbrook (1)
Boxscore
Gold medal game
7 August 19:00
Yokohama Stadium
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 1
 Japan 0 0 1 0 0 0 0 1 X 2 8 0
WP: Masato Morishita (2–0)   LP: Nick Martinez (1–1)   Sv: Ryoji Kuribayashi (3)
Home runs:
USA: None
JPN: Munetaka Murakami (1)
Boxscore

Basketball

The United States men's basketball team won their fourth consecutive Olympic gold medal, the women's basketball team won their seventh consecutive Olympic gold, and the women's 3x3 basketball team won Olympic gold in the first edition of that event.

5×5 basketball

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men's Men's tournament  France
L 76–83
 Iran
W 120–66
 Czech Republic
W 119–84
2 Q  Spain
W 95–81
 Australia
W 97–78
 France
W 87–82
1st place, gold medalist(s)
United States women's Women's tournament  Nigeria
W 81–72
 Japan
W 86–69
 France
W 92–83
1 Q  Australia
W 79–55
 Serbia
W 79–59
 Japan
W 90–75
1st place, gold medalist(s)

Men's tournament

The U.S. men's basketball team qualified for the Olympics by advancing to the quarterfinal stage as one of the two top-ranked squads from the Americas at the 2019 FIBA World Cup in China.[24][25]

Team roster

The roster was updated on July 16, 2021.[26][27]

United States men's national basketball team – 2020 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
C 13 Bam Adebayo 24 – (1997-07-18)July 18, 1997 6 ft 9 in (2.06 m) Miami Heat United States
G 15 Devin Booker 24 – (1996-10-30)October 30, 1996 6 ft 5 in (1.96 m) Phoenix Suns United States
F 7 Kevin Durant 32 – (1988-09-29)September 29, 1988 6 ft 10 in (2.08 m) Brooklyn Nets United States
F 9 Jerami Grant 27 – (1994-03-12)March 12, 1994 6 ft 8 in (2.03 m) Detroit Pistons United States
F 14 Draymond Green 31 – (1990-03-04)March 4, 1990 6 ft 6 in (1.98 m) Golden State Warriors United States
G 12 Jrue Holiday 31 – (1990-06-12)June 12, 1990 6 ft 3 in (1.91 m) Milwaukee Bucks United States
F 4 Keldon Johnson 21 – (1999-10-11)October 11, 1999 6 ft 5 in (1.96 m) San Antonio Spurs United States
G 5 Zach LaVine 26 – (1995-03-10)March 10, 1995 6 ft 5 in (1.96 m) Chicago Bulls United States
G 6 Damian Lillard 31 – (1990-07-15)July 15, 1990 6 ft 2 in (1.88 m) Portland Trail Blazers United States
C 11 JaVale McGee 33 – (1988-01-19)January 19, 1988 7 ft 0 in (2.13 m) Denver Nuggets United States
F 8 Khris Middleton 29 – (1991-08-12)August 12, 1991 6 ft 7 in (2.01 m) Milwaukee Bucks United States
F 10 Jayson Tatum 23 – (1998-03-03)March 3, 1998 6 ft 8 in (2.03 m) Boston Celtics United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on July 25, 2021

Roster

Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  France 3 3 0 259 215 +44 6 Quarterfinals
2 United States 3 2 1 315 233 +82 5
3  Czech Republic 3 1 2 245 294 −49 4
4  Iran 3 0 3 206 283 −77 3
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
25 July 2021 (2021-07-25)
21:00
v
France  83–76 United States
Scoring by quarter: 15–22, 22–23, 25–11, 21–20
Pts: Fournier 28
Rebs: Gobert 9
Asts: Batum, De Colo 5
Pts: Holiday 18
Rebs: Adebayo 10
Asts: Green, Holiday 4
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Guilherme Locatelli (BRA), Michael Weiland (CAN), Manuel Mazzoni (ITA)

28 July 2021 (2021-07-28)
13:40
v
United States 120–66  Iran
Scoring by quarter: 28–12, 32–18, 22–13, 38–23
Pts: Lillard 21
Rebs: Booker, Durant 5
Asts: LaVine 8
Pts: Haddadi, Jamshidi 14
Rebs: Haddadi 7
Asts: Jalalpoor, Jamshidi 3
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Antonio Conde (ESP), Yohan Rosso (FRA), Andreia Silva (BRA)

31 July 2021 (2021-07-31)
21:00
v
United States 119–84  Czech Republic
Scoring by quarter: 18–25, 29–18, 35–17, 37–24
Pts: Tatum 27
Rebs: Durant 8
Asts: Durant 6
Pts: Schilb 17
Rebs: Satoranský 6
Asts: Satoranský 8
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Manuel Mazzoni (ITA), Maripier Malo (CAN)
Quarterfinal
3 August 2021 (2021-08-03)
13:40
v
Spain  81–95 United States
Scoring by quarter: 21–19, 22–24, 20–26, 18–26
Pts: Rubio 38
Rebs: Hernangómez 10
Asts: Hernangómez 3
Pts: Durant 29
Rebs: Booker 9
Asts: Booker, Holiday 5
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Guilherme Locatelli (BRA), Yohan Rosso (FRA), Michael Weiland (CAN)
Semifinal
5 August 2021 (2021-08-05)
13:15
v
United States 97–78  Australia
Scoring by quarter: 18–24, 24–21, 32–10, 23–23
Pts: Durant 23
Rebs: Durant 9
Asts: Holiday 8
Pts: Mills 15
Rebs: Landale 6
Asts: Mills 8
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Michael Weiland (CAN), Manuel Mazzoni (ITA)
Gold medal game
7 August 2021 (2021-08-07)
11:30
v
France  82–87 United States
Scoring by quarter: 18–22, 21–22, 24–27, 19–16
Pts: Fournier, Gobert 16
Rebs: Gobert 8
Asts: de Colo 7
Pts: Durant 29
Rebs: Tatum 7
Asts: Green 5
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Guilherme Locatelli (BRA), Ademir Zurapović (BIH), Michael Weiland (CAN)

Women's tournament

The U.S. women's basketball team qualified for the Olympics by winning the gold medal and securing an outright berth at the 2018 FIBA Women's World Cup in Spain.[29]

Team roster

The roster was announced on 21 June 2021.[30]

Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 4 Jewell Loyd 27 – (1993-10-05)5 October 1993 1.75 m (5 ft 9 in) Seattle Storm United States
G 5 Skylar Diggins-Smith 30 – (1990-08-02)2 August 1990 1.75 m (5 ft 9 in) Phoenix Mercury United States
G 6 Sue Bird 40 – (1980-10-16)16 October 1980 1.75 m (5 ft 9 in) Seattle Storm United States
G 7 Ariel Atkins 24 – (1996-07-30)30 July 1996 1.73 m (5 ft 8 in) Washington Mystics United States
SG 8 Chelsea Gray 28 – (1992-10-08)8 October 1992 1.80 m (5 ft 11 in) Las Vegas Aces United States
F 9 A'ja Wilson 24 – (1996-08-08)8 August 1996 1.93 m (6 ft 4 in) Las Vegas Aces United States
PF 10 Breanna Stewart 26 – (1994-08-27)27 August 1994 1.91 m (6 ft 3 in) Seattle Storm United States
SF 11 Napheesa Collier 24 – (1996-09-23)23 September 1996 1.86 m (6 ft 1 in) Minnesota Lynx United States
SG 12 Diana Taurasi 39 – (1982-06-11)11 June 1982 1.82 m (6 ft 0 in) Phoenix Mercury United States
C 13 Sylvia Fowles 35 – (1985-10-06)6 October 1985 1.98 m (6 ft 6 in) Minnesota Lynx United States
C 14 Tina Charles 32 – (1988-12-05)5 December 1988 1.93 m (6 ft 4 in) Washington Mystics United States
C 15 Brittney Griner 30 – (1990-10-18)18 October 1990 2.03 m (6 ft 8 in) Phoenix Mercury United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 26 July 2021
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  United States 3 3 0 260 223 +37 6 Quarterfinals
2  Japan (H) 3 2 1 245 239 +6 5
3  France 3 1 2 239 229 +10 4
4  Nigeria 3 0 3 217 270 −53 3
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
(H) Host
27 July 2021 (2021-07-27)
13:40
v
Nigeria  72–81  United States
Scoring by quarter: 20–17, 12–27, 18–26, 22–11
Pts: Kalu 16
Rebs: Kunaiyi-Akpannah 9
Asts: Amukamara 4
Pts: Wilson 19
Rebs: Wilson 13
Asts: Bird 13
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Yu Jung (TPE), Scott Beker (AUS), Gizella Györgyi (NOR)

30 July 2021 (2021-07-30)
13:40
v
United States  86–69  Japan
Scoring by quarter: 28–30, 21–10, 16–13, 21–16
Pts: Wilson 20
Rebs: Stewart 13
Asts: Bird, Stewart 6
Pts: Takada 15
Rebs: Akaho 8
Asts: Machida 11
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Yener Yılmaz (TUR), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Gizella Györgyi (NOR)

2 August 2021 (2021-08-02)
13:40
v
France  82–93  United States
Scoring by quarter: 22–19, 22–31, 23–21, 15–22
Pts: Miyem 15
Rebs: Gruda 6
Asts: Johannès 7
Pts: Wilson 22
Rebs: Stewart, Wilson 7
Asts: Loyd 8
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Ferdinand Pascual (PHI), Rabah Noujaim (LIB)
Quarterfinal
4 August 2021 (2021-08-04)
13:40
v
Australia  55–79  United States
Scoring by quarter: 12–26, 15–22, 12–20, 16–11
Pts: Mitchell 14
Rebs: Allen, George 7
Asts: Mitchell 6
Pts: Stewart 23
Rebs: Griner 8
Asts: Gray 8
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Ferdinand Pascual (PHI), Takaki Kato (JPN), Yevgeniy Mikheyev (KAZ)
Semifinal
6 August 2021 (2021-08-06)
13:40
v
United States  79–59  Serbia
Scoring by quarter: 25–12, 16–11, 17–16, 21–20
Pts: Griner 15
Rebs: Griner 12
Asts: Bird, Taurasi 4
Pts: Anderson 15
Rebs: Dugalić 10
Asts: Vasić 3
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Antonio Conde (ESP), Yu Jung (TPE), Andreia Silva (BRA)
Gold medal game
8 August 2021 (2021-08-08)
11:30
v
United States  90–75  Japan
Scoring by quarter: 23–14, 27–25, 25–17, 15–19
Pts: Griner 30
Rebs: Stewart 14
Asts: Taurasi 8
Pts: Takada 17
Rebs: Okoye 8
Asts: Machida 6
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Andreia Silva (BRA), Maripier Malo (CAN)

3×3 basketball

In 3x3 men's basketball, the 2019 world champion U.S. team did not compete after having to field an entirely new team for the qualifiers due to scheduling issues.[32]

Summary
Team Event Pool play Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
United States women Women's tournament  France
W 17–10
 Mongolia
W 21–9
 Romania
W 22–11
 ROC
W 20–16
 Italy
W 17–13
 China
W 21–19
 Japan
L 18–20
1 Q Bye  France
W 18–16
 ROC
W 18–15
1st place, gold medalist(s)

Women's tournament

The United States women's national 3x3 team qualified for the Olympics by securing a top three finish at the 2021 Olympic Qualifying Tournament.[33]

Katie Lou Samuelson originally qualified as the fourth team member of the United States, but she tested positive for COVID-19 and was replaced by Jackie Young.[34]

Team roster

The players were announced on June 23, 2021.[35]

Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  United States 7 6 1 136 98 +38 Semifinals
2  ROC 7 5[a] 2 129 90 +39
3  China 7 5[a] 2 127 97 +30 Quarterfinals
4  Japan (H) 7 5[a] 2 130 97 +33
5  France 7 4 3 118 116 +2
6  Italy 7 2 5 98 125 −27
7  Romania 7 1 6 89 142 −53
8  Mongolia 7 0 7 79 141 −62
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
Notes:
  1. ^ a b c ROC 2–0, China 1–1, Japan 0–2
24 July 2021 (2021-07-24)
17:55
v
United States  17–10  France
Pts: Dolson 7 Pts: Paget, Touré 3
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Jasmina Juras (SRB), Edmond Ho (HKG)

24 July 2021 (2021-07-24)
21:00
v
Mongolia  9–21  United States
Pts: Chimeddolgor 6 Pts: Gray 9
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Su Yu-yen (TPE), Vlad Ghizdareanu (ROU)

25 July 2021 (2021-07-25)
17:30
v
Romania  11–22  United States
Pts: Cuic 7 Pts: Plum 12
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Sara El-Sharnouby (EGY), Marek Maliszewski (POL)

25 July 2021 (2021-07-25)
21:25
v
ROC  16–20  United States
Pts: Kozik 8 Pts: Gray 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Jasmina Juras (SRB), Edmond Ho (HKG)

26 July 2021 (2021-07-26)
17:55
v
Italy  13–17  United States
Pts: D'Alie, Rulli 4 Pts: Dolson, Gray 6
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Shi Qirong (CHN), Vlad Ghizdareanu (ROU)

26 July 2021 (2021-07-26)
21:00
v
United States  21–19  China
Pts: Plum 10 Pts: Yang 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Sara El-Sharnouby (EGY), Markos Michaelides (SUI)

27 July 2021 (2021-07-27)
13:30
v
United States  18–20  Japan
Pts: Dolson 7 Pts: Yamamoto 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Shi Qirong (CHN)
Semifinal
28 July 2021 (2021-07-28)
17:00
v
United States  18–16  France
Pts: Gray, Plum 6 Pts: Cata-Chitiga 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Jasmina Juras (SRB), Vlad Ghizdareanu (ROU)
Gold medal match
28 July 2021 (2021-07-28)
21:55
v
United States  18–15  ROC
Pts: Dolson 7 Pts: Logunova 6
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Edmond Ho (HKG), Cecília Tóth (HUN)

Boxing

The United States entered ten boxers into the Olympic tournament. All of them qualified based on rankings after the 2021 Pan American Boxing Olympic Qualification Tournament, which was due to be held in Buenos Aires, Argentina, was cancelled.[36][37]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Duke Ragan Featherweight  Kistohurry (FRA)
W 3–2
 Temirzhanov (KAZ)
W 5–0
 Walker (IRL)
W 3–2
 Takyi (GHA)
W 4–1
 Batyrgaziev (ROC)
L 2–3
2nd place, silver medalist(s)
Keyshawn Davis Lightweight  Lacruz (NED)
W 5–0
 Oumiha (FRA)
W RSC
 Mamedov (ROC)
W 4–1
 Bachkov (ARM)
W 5–0
 Cruz (CUB)
L 1–4
2nd place, silver medalist(s)
Delante Johnson Welterweight  Arregui (ARG)
W 3–2
 Zhussupov (KAZ)
W 4–1
 Iglesias (CUB)
L 0–5
Did not advance
Troy Isley Middleweight  Bandarenka (BLR)
W 5–0
 Bakshi (ROC)
L 2–3
Did not advance
Richard Torrez Super heavyweight Bye  Bouloudinat (ALG)
W 5–0
 Peró (CUB)
W 4–1
 Kunkabayev (KAZ)
W RSC
 Jalolov (UZB)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Virginia Fuchs Flyweight  Soluianova (ROC)
W 3–2
 Krasteva (BUL)
L 0–5
Did not advance
Yarisel Ramirez Featherweight  Čačić (CRO)
L 0–5
Did not advance
Rashida Ellis Lightweight Bye  Dubois (GBR)
L 0–3
Did not advance
Oshae Jones Welterweight Bye  Cruz (MEX)
W 3–2
 Moronta (DOM)
W 4–0
 Gu H (CHN)
L 1–4
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Naomi Graham Middleweight  Magomedalieva (ROC)
L 1–4
Did not advance

Canoeing

Slalom

U.S. canoeists qualified one boat for each of the following classes through the 2019 ICF Canoe Slalom World Championships in La Seu d'Urgell, Spain.[38] With the cancellation of the 2021 Pan American Championships, the U.S. team accepted the invitation from the ICF to send a canoeist in the men's slalom C-1 to the Games, as the highest-ranked eligible nation from the Americas in the federation's international rankings.[39]

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Zachary Lokken Men's C-1 99.74 3 166.94 17 99.74 4 Q 105.97 7 Q 106.08 7
Michal Smolen Men's K-1 96.61 13 98.03 22 96.61 19 Q 96.11 3 Q 99.12 5
Evy Leibfarth Women's C-1 115.55 7 113.06 6 113.06 7 Q 183.32 18 Did not advance
Women's K-1 123.85 20 109.70 14 109.70 15 Q 112.73 12 Did not advance

Sprint

The United States qualified a single boat in the women's C-1 200 m for the Games by winning the gold medal at the 2019 ICF Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary.[40]

Teenager Nevin Harrison won a historic first ever gold medal for the United States in the women's canoe.[41]

Athlete Event Heats Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Nevin Harrison Women's C-1 200 m 44.938 1 SF Bye 46.697 1 FA 45.932 1st place, gold medalist(s)

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal); SF = Qualify to semifinal; QF = Qualify to quarterfinal

Cycling

The Americans won a bronze medal in women's track team pursuit (headlined by Chloé Dygert). Despite having won four world championships in 2016, 2017, 2018, and 2020, 2018 world champion and 2019 world cup winner Kate Courtney, the U.S. did not medal in mountain biking. The U.S. was also shut out of medals in BMX racing.[42][43] In BMX freestyle, 2021 world champion Hannah Roberts won silver. The only gold medal of the cycling delegation was won by Jennifer Valente, who scored an upset victory in the women's omnium.

Road

Six U.S. riders (two men and four women) entered into their respective Olympic road races, by virtue of their top 50 national finish (for men) and top 22 (for women) in the UCI World Ranking.[44]

With her golden finish in the women's time trial at the 2019 UCI World Championships, Rio 2016 silver medalist Chloé Dygert Owen was automatically selected to the U.S. road cycling squad for the Games.[45]

Men
Athlete Event Time Rank
Lawson Craddock Road race 6:21:46 80
Brandon McNulty 6:06:33 6
Lawson Craddock Time trial 1:03:52.99 34
Brandon McNulty 59:57.73 24
Women
Athlete Event Time Rank
Chloé Dygert Road race 3:58:51 31
Coryn Rivera 3:54:31 7
Leah Thomas 3:56:07 29
Ruth Winder 4:02:16 45
Chloé Dygert Time trial 32:29.89 7
Amber Neben 31:26.13 5

Track

Following the completion of the 2020 UCI Track Cycling World Championships, U.S. riders accumulated spots for both men and women in the omnium and madison, as well as the women's sprint, keirin, and team pursuit, based on their country's results in the final UCI Olympic rankings.

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Round 3 Repechage 3 Quarterfinals Semifinals Final
Time
speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Madalyn Godby Women's sprint 10.869
66.243
20 Q  Genest (CAN)
L
 Lee H-j (KOR)
 Shmeleva (ROC)
W 11.372
63.313
 Friedrich (GER)
L
 Lee W-s (HKG)
L
Did not advance
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
results
Opponent
results
Rank
Chloé Dygert
Megan Jastrab
Jennifer Valente
Emma White
Lily Williams[a]
Women's team pursuit 4:10.118 3  Great Britain (GBR)
L 4:07.562
 Canada (CAN)
W 4:08.040
3rd place, bronze medalist(s)
Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage Quarterfinal Semifinal Final
Rank Rank Rank Rank Rank
Madalyn Godby Women's keirin 2 QF Bye 5 Did not advance
Omnium
Athlete Event Scratch race Tempo race Elimination race Points race Total
Points Rank Points Rank Points Rank Points Rank Points Rank
Gavin Hoover Men's omnium 22 10 22 5 74 11 25 8 99 8
Jennifer Valente Women's omnium 40 1 36 3 34 4 14 3 124 1st place, gold medalist(s)
Madison
Athlete Event Points Laps Rank
Adrian Hegyvary
Gavin Hoover
Men's madison DNF
Megan Jastrab
Jennifer Valente
Women's madison 1 0 9

Mountain biking

The United States entered three mountain bikers to compete in the women's Olympic cross-country race, by virtue of Kate Courtney's win at the Pan American Games, and a combined national ranking ensuring two other women got to participate.

Athlete Event Time Rank
Christopher Blevins Men's cross-country 1:28:13 14
Haley Batten Women's cross-country 1:20:13 9
Kate Courtney 1:22:19 15
Chloe Woodruff LAP (1 lap) 31

BMX

U.S. riders qualified for five quota place (two men and three women) for BMX at the Olympics, as a result in the UCI BMX Olympic Qualification Ranking List of June 1, 2021.[46][47]

Race
Athlete Event Quarterfinal Semifinal Final
Points Rank Points Rank Time Rank
Connor Fields Men's race 4 1 Q 12 4 Q DNS
Corben Sharrah 11 4 Q 22 8 Did not advance
Payton Ridenour Women's race 13 5 Did not advance
Felicia Stancil 5 2 Q 7 1 Q 45.131 4
Alise Willoughby 3 1 Q 18 8 Did not advance
Freestyle

U.S. riders received a single quota spot each in the inaugural men's and women's BMX freestyle at the Games. Commanding the top spot in the USA Cycling rankings before the May 12 cutoff, 18-year-old Hannah Roberts was officially selected to Team USA's BMX cycling team for the Games.[48]

Athlete Event Seeding Final
Score Rank Score Rank
Nick Bruce Men's freestyle 3.80 9 24.60 9
Justin Dowell 75.20 8 44.60 8
Perris Benegas Women's freestyle 86.50 2 88.50 4
Hannah Roberts 87.70 1 96.10 2nd place, silver medalist(s)

Diving

U.S. divers qualified for the following individual spots and synchronized teams at the Games through the 2019 FINA World Championships. Divers had to finish in the top two of each individual event and accumulate the highest score as a pair in each of the synchronized events at the 2020 U.S. Olympic Trials, held in Indianapolis, Indiana (June 6 to 13), to assure their selection to the Olympic team.[49]

Men
Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Andrew Capobianco 3 m springboard 385.50 17 Q 419.60 10 Q 401.70 10
Tyler Downs 348.70 23 Did not advance
Brandon Loschiavo 10 m platform 403.85 11 Q 409.75 10 Q 383.65 11
Jordan Windle 390.05 15 Q 409.80 9 Q 407.90 9
Andrew Capobianco
Michael Hixon
3 m synchronized springboard 444.36 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Hailey Hernandez 3 m springboard 309.55 6 Q 291.60 10 Q 288.45 9
Krysta Palmer 279.10 15 Q 316.65 5 Q 343.75 3rd place, bronze medalist(s)
Delaney Schnell 10 m platform 360.75 3 Q 342.75 3 Q 340.40 5
Katrina Young 286.65 17 Q 263.60 17 Did not advance
Alison Gibson
Krysta Palmer
3 m synchronized springboard 263.49 8
Jessica Parratto
Delaney Schnell
10 m synchronized platform 310.80 2nd place, silver medalist(s)

Equestrian

U.S. equestrians qualified a full squad each in the team dressage, eventing, and jumping competitions through the 2018 FEI World Equestrian Games in Tryon, North Carolina and the 2019 Pan American Games in Lima, Peru.[50][51]

Dressage

The U.S. Olympic dressage team was announced on June 17, 2021. The team was led by London 2012 Olympian Adrienne Lyle, and rounded up by the two German-born riders, veteran Steffen Peters and rookie Sabine Schut-Kery. Nick Wagman and Don John were named the traveling reserves.[52]

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle
Score Rank Score Rank Technical Artistic Total Rank
Adrienne Lyle Salvino Individual 74.876 14 Q DNS
Steffen Peters Suppenkasper 76.196 11 q 76.393 85.543 80.968 10
Sabine Schut-Kery Sanceo 78.416 7 Q 80.143 88.457 84.300 5
Adrienne Lyle
Steffen Peters
Sabine Schut-Kery
See above Team 7389.5 4 Q 7747.0 2nd place, silver medalist(s)

Qualification Legend: Q = Qualified for the final based on position in group; q = Qualified for the final based on overall position

Eventing

The U.S. Olympic eventing team was announced on May 27, 2021. The team was led by two Olympic veterans, Phillip Dutton and Boyd Martin, both Australian-born, and completed by rookie Liz Halliday-Sharp. Doug Payne and Vandiver were named the team alternates.[53] On July 7, 2021, Liz Halliday-Sharp and Deniro Z were withdrawn from the Olympic team. Doug Payne stepped in to be a replacement, while Tamie Smith and Mai Baum became the new traveling alternates.[54]

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Phillip Dutton Z Individual 30.50 16 4.80 35.30 17 8.00 43.30 19 Q 10.80 54.10 21 54.10 21
Boyd Martin Tsetserleg 31.10 20 3.20 34.30 14 4.40 38.70 15 Q 13.60 52.30 20 52.30 20
Doug Payne Vandiver 33.00 30 6.80 39.80 23 4.00 43.80 20 Q 4.40 48.20 16 48.20 16
Phillip Dutton
Boyd Martin
Doug Payne
See above Team 94.60 8 14.80 109.40 5 16.40 125.80 6 125.80 6

Jumping

The U.S. Olympic jumping team was named on July 5, 2021. The team consisted of two Olympic veterans, Kent Farrington and Laura Kraut, who were joined by rookie Jessica Springsteen.[55]

Athlete Horse Event Qualification Final Jump-off
Penalties Rank Penalties Time Rank Penalties Time Rank
Kent Farrington Gazelle Individual 4 =31 Did not advance
Laura Kraut Baloutinue 8 =44 Did not advance
Jessica Springsteen Don Juan van de Donkhoeve 4 =31 Did not advance
Laura Kraut
Jessica Springsteen
McLain Ward
Baloutinue
Don Juan van de Donkhoeve
Contagious
Team 13 5 Q 8 237.20 =1 0 124.20 2nd place, silver medalist(s)

Fencing

U.S. fencers qualified a full squad each in the men's and women's team foil and women's team épée at the Games, by finishing among the top four nations in the FIE Olympic Team Rankings, while the sabre and men's épée teams claimed the spot each as the highest-ranked nation from the Americas zone outside the world's top four.[56][57]

On January 11, 2020, Lee Kiefer became the first fencer to guarantee selection to the U.S. team for her third consecutive Games, with a dominant number-one position in the national women's foil rankings.[58] A month later, Kiefer's husband Gerek Meinhardt, the first U.S. male fencer slated to compete in four Olympics since Michael Marx did so in Atlanta 1996, and his childhood friend and teammate Alexander Massialas, the first U.S. male fencer to win two medals in the same edition, secured the men's foil spots on their third consecutive trip together to the Games.[59] Rio 2016 Olympian Eli Dershwitz, with two-time champion Mariel Zagunis (2004 and 2008) going to her fifth straight Olympics, topped the national men's and women's sabre rankings, respectively, to join the U.S. fencing roster in Tokyo.[60] Nine more fencers were officially selected to the roster for the rescheduled Games on March 23, 2021, including épée sisters Courtney and Kelley Hurley and Rio 2016 silver medalist Daryl Homer in the men's sabre.[61] The men's and women's foil teams completed the fencers' selection for the Games on March 28, 2021.[62]

The 2019 world champions U.S. men's foil team won a bronze, and 2018 world champions U.S. women's foil team missed the podium.[63] Lee Kiefer scored an upset victory over defending Olympic and world champion Inna Deriglazova of the ROC to win the first ever women's foil gold for the United States.[64]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jacob Hoyle Épée Bye  Park S-y (KOR)
L 10–15
Did not advance
Curtis McDowald Bye  Bardenet (FRA)
L 12–15
Did not advance
Yeisser Ramirez  Niggeler (SUI)
W 15–6
 Bida (ROC)
L 2–15
Did not advance
Jacob Hoyle
Curtis McDowald
Yeisser Ramirez
Team épée  Japan (JPN)
L 39–45
Did not advance
Nick Itkin Foil Bye  A Borodachev (ROC)
W 15–11
 K Borodachev (ROC)
L 13–15
Did not advance
Alexander Massialas Bye  Joppich (GER)
L 12–15
Did not advance
Gerek Meinhardt Bye  Mylnikov (ROC)
L 11–15
Did not advance
Race Imboden
Nick Itkin
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
Team foil Bye  Germany (GER)
W 45–36
 ROC
L 41–45
 Japan (JPN)
W 45–31
3rd place, bronze medalist(s)
Eli Dershwitz Sabre Bye  Streets (JPN)
W 15–9
 Kim J-h (KOR)
L 9–15
Did not advance
Daryl Homer Bye  Amer (EGY)
L 11–15
Did not advance
Andrew Mackiewicz  Shimamura (JPN)
W 15–13
 Oh S-u (KOR)
L 7–15
Did not advance
Eli Dershwitz
Daryl Homer
Andrew Mackiewicz
Khalil Thompson
Team sabre Bye  Hungary (HUN)
L 36–45
Classification semifinal
 Iran (IRI)
L 36–45
Seventh place final
 ROC
L WO
8
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Katharine Holmes Épée Bye  Song S-r (KOR)
L 12–15
Did not advance
Courtney Hurley Bye  Zhu My (CHN)
L 8–15
Did not advance
Kelley Hurley Bye  Kirpu (EST)
W 15–14
 Murtazaeva (ROC)
L 11–12
Did not advance
Katharine Holmes
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Anna van Brummen
Team épée  South Korea (KOR)
L 33–38
Classification semifinal
 Hong Kong (HKG)
W 42–31
Fifth place final
 Poland (POL)
W 33–26
5
Jacqueline Dubrovich Foil Bye  Ebert (GER)
L 14–15
Did not advance
Lee Kiefer Bye  Berthier (SGP)
W 15–4
 Harvey (CAN)
W 15–13
 Ueno (JPN)
W 15–11
 Korobeynikova (ROC)
W 15–6
 Deriglazova (ROC)
W 15–13
1st place, gold medalist(s)
Nicole Ross Bye  Karemete (TUR)
W 15–5
 Ueno (JPN)
L 9–15
Did not advance
Jacqueline Dubrovich
Lee Kiefer
Nicole Ross
Sabrina Massialas
Team foil  Japan (JPN)
W 45–36
 ROC
L 42–45
 Italy (ITA)
L 23–45
4
Anne-Elizabeth Stone Sabre Bye  Bashta (AZE)
L 9–15
Did not advance
Dagmara Wozniak Bye  Nikitina (ROC)
L 14–15
Did not advance
Mariel Zagunis Bye  Page (CAN)
W 15–3
 Kim J-y (KOR)
W 15–12
 Velikaya (ROC)
L 8–15
Did not advance
Francesca Russo
Anne-Elizabeth Stone
Dagmara Wozniak
Mariel Zagunis
Team sabre Bye  France (FRA)
L 30–45
Classification semifinal
 China (CHN)
W 45–35
Fifth place final
 Japan (JPN)
L 43–45
6

Football (soccer)

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States women's Women's tournament  Sweden
L 0–3
 New Zealand
W 6–1
 Australia
D 0–0
2 Q  Netherlands
W 2–2 (4–2)
 Canada
L 0–1
Bronze medal final
 Australia
W 4–3
3rd place, bronze medalist(s)

Women's tournament

The United States women's soccer team qualified for the Olympics by reaching the finals of the 2020 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Championship in Carson, California.[65]

The 2019 world champions USWNT, unbeaten for more than two years, lost its opener to Sweden and then lost to Canada in the semi-finals. They ultimately won the bronze medal.

Team roster

The final squad of 22 was announced on 23 June 2021.[66]

Head coach: North Macedonia Vlatko Andonovski

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Alyssa Naeher (1988-04-20)April 20, 1988 (aged 33) 73 0 United States Chicago Red Stars
2 2DF Crystal Dunn (1992-07-03)July 3, 1992 (aged 29) 116 24 United States Portland Thorns
3 3MF Sam Mewis (1992-10-09)October 9, 1992 (aged 28) 77 23 United States North Carolina Courage
4 2DF Becky Sauerbrunn (captain) (1985-06-06)June 6, 1985 (aged 36) 188 0 United States Portland Thorns
5 2DF Kelley O'Hara (1988-08-04)August 4, 1988 (aged 32) 140 2 United States Washington Spirit
6 3MF Kristie Mewis (1991-02-25)February 25, 1991 (aged 30) 26 4 United States Houston Dash
7 4FW Tobin Heath (1988-05-29)May 29, 1988 (aged 33) 171 35 Unattached
8 3MF Julie Ertz (1992-04-06)April 6, 1992 (aged 29) 110 20 United States Chicago Red Stars
9 3MF Lindsey Horan (1994-05-26)May 26, 1994 (aged 27) 98 22 United States Portland Thorns
10 4FW Carli Lloyd (1982-07-16)July 16, 1982 (aged 39) 306 126 United States Gotham FC
11 4FW Christen Press (1988-12-29)December 29, 1988 (aged 32) 149 63 Unattached
12 2DF Tierna Davidson (1998-09-19)September 19, 1998 (aged 22) 34 1 United States Chicago Red Stars
13 4FW Alex Morgan (1989-07-02)July 2, 1989 (aged 32) 180 110 United States Orlando Pride
14 2DF Emily Sonnett (1993-11-25)November 25, 1993 (aged 27) 56 0 United States Washington Spirit
15 4FW Megan Rapinoe (1985-07-05)July 5, 1985 (aged 36) 179 59 United States OL Reign
16 3MF Rose Lavelle (1995-05-14)May 14, 1995 (aged 26) 56 14 United States OL Reign
17 2DF Abby Dahlkemper (1993-05-13)May 13, 1993 (aged 28) 71 0 England Manchester City
18 1GK Adrianna Franch (1990-11-12)November 12, 1990 (aged 30) 6 0 United States Portland Thorns
19 3MF Catarina Macario (1999-10-04)October 4, 1999 (aged 21) 7 1 France Lyon
20 2DF Casey Krueger (1990-08-23)August 23, 1990 (aged 30) 34 0 United States Chicago Red Stars
21 4FW